Sıkça Sorulan Sorular

Üyelik, profil detayları, bakıcı bulma ve güvenliğe dair aklınızdaki tüm soruların cevabını bu sayfada bulabilirsiniz.


Başlarken

Nasıl üye olurum?

banabirak.com sitesine üye olmak için web sitesinin en üst sağ kısmında yer alan “Üye Ol” butonuna tıklamanız ve ilgili bilgileri doldurmanız sonrasında üye olma işleminiz gerçekleşmektedir.

Bana Bırak nedir?

Bana Bırak, bakıcılar ile evcil hayvan sahiplerini bir araya getiren bir listeleme servisidir. Bakıcılar sundukları hizmetleri kendi profillerinde listeler. Evcil hayvan sahipleri ise sitede bulunan “Arama” bölümü sayesinde bakıcı profillerini gezer, diledikleri bakıcı ile iletişime geçerek istediği hizmeti alabilir.

Bana Bırak ile nasıl iletişime geçebilirim?

Bana Bırak ile iletişime geçmek için “İletişim” sayfamızı kullanabilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz konuyu detaylı bir şekilde anlatmanız soru ya da sorunlarınızı cevaplayabilmek adına bize kolaylık sağlayacaktır.

Bana Bırak e-bültenlerinden nasıl ayrılabilirim?

E-Posta kutunuza gelen herhangi bir Bana Bırak e-mailinin en altında bulunan “E-Bülten Aboneliğinden Çık” linkine tıklayarak e-bültenlerden çıkış yapabilirsiniz.


Hesap ve Profil

Profil nasıl oluştururum?

Profil oluşturmak için öncelikle www.banabirak.com üzerinden üye olmanız gerekmektedir. Üye olduktan sonra web sitesinin sağ üst tarafında yer alan kişi / isim ikonuna tıklayarak profil alanınıza gidebilir, ilgili tüm alanları doldurabilir ve profilinizi oluşturabilirsiniz.

Şifremi nasıl değiştiririm?

Şifrenizi değiştirmek için web sitesinin sağ üst kısmında yer alan kişi / isim alanına tıklayarak Profilim bölümüne girebilir ve şifrenizi güncelleyebilirsiniz.

Telefon numaramı nasıl güncelleyebilirim?

Telefon numaranızı değiştirmek için web sitesinin sağ üst kısmında yer alan kişi / isim alanına tıklayarak Profilim bölümüne girebilir ve telefon numaranızı güncelleyebilirsiniz.


Bakıcı Bulma

Bakıcı nasıl bulabilirim?

Bana Bırak üzerinde bakıcı bulabilmek için anasayfada yer alan “Arama” alanını kullanabilirsiniz. Dilediğiniz kriterleri girerek ilgili arama sonucuna yönlendirilir ve bu sayfada hizmet veren bakıcılara ulaşabilirsiniz.

Bana Bırak hangi şehirlerde ve ilçelerde mevcut?

Bana Bırak Türkiye ve Kıbrıs'taki bakıcıların listelendiği bir ilan sitesidir. Mümkün olan en kısa sürede çok daha geniş bir ağ üzerinde listeleme yapabilmek adına çalışmalarına devam etmektedir.

Bana Bırak’ın sunduğu hizmetler nelerdir?

Bana Bırak direkt olarak bir hizmet sunmaz. Sunulan hizmetler bakıcılar tarafından sunulmaktadır. Var olan tüm hizmetleri detaylı bir şekilde görebilmek adına Hizmetler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Doğru bakıcıyı nasıl seçebilirim?

Bakıcı seçmedeki en önemli yol doğrudan bakıcı ile iletişime geçmek ve dilediğiniz bilgiyi onlardan almaktır. Arama işlemi sonrasında çıkan bakıcıların profillerinde yer alan yorum ve puanlar da size karar verme aşamasında yardımcı olacaktır.

Bakıcının bilgilerine nasıl ulaşabilirim?

Bakıcı iletişim bilgileri ve diğer tüm bilgileri bakıcının profilinde bulabilirsiniz. Bakıcı kendi sağladığı bilgilerin doğruluk ve geçerliğini profilini oluşturarak temin etmiş bulunmaktadır.


Evcil Hayvan Sahibi ve Bakıcı Buluşması

Evcil hayvanımı teslim etmeden önce hangi bilgileri sunmalıyım?

Evcil hayvanınızı bakıcıya teslim etmeden önce nasıl bir karaktere sahip olduğunu mutlaka iletmelisiniz. Aynı zamanda yaşı, varsa özel bir hastalığı ya da durumu gibi detaylı bilgiler bakıcılar tarafından daha iyi hizmet sağlanmasını kolaylaştıracaktır.

Bakıcı ile daha önceden buluşmam mümkün mü?

Tabii ki. Evcil hayvanınızı teslim etmeden önce bakıcı ile buluşmanızı ve görüşmenizi kesinlikle tavsiye etmekteyiz. Böylece evcil hayvanınızı kimin aldığını görmüş olur, aklınızdaki soruları daha detaylı sormuş olursunuz.

Bakıcının işini tamamladığını nasıl öğrenebilirim?

Bakıcı sizin belirlediğiniz ve anlaştığınız şekilde evcil hayvanınızı belirlenen gün ve saatte belirlenen lokasyona bırakmakla yükümlüdür. Bıraktıktan sonrası için yine sizin belirleyeceğiniz bir yöntemle bilgilendirme yapmasını sağlayabilirsiniz.

Bakıcıdan gün içinde benimle paylaşması için fotoğraf isteyebilir miyim?

Tabii ki. Bakıcılar sizlerin isteklerinizi karşılamakla yükümlüdür. Gün içinde fotoğraf istediğinizi bakıcılara mutlaka belirtmeniz ve bu konuda da onlardan olumlu yanıt almanız gerekmektedir.

Bakıcıya yorum yapabilir, puanlayabilir miyim?

Evet. Bana Bırak üzerinden bakıcıdan hizmet aldıktan sonra yorum ve puan bırakmanız oldukça önemli. Yalnızca sizler için değil daha sonra aynı bakıcıdan hizmet alacak evcil hayvan sahipleri için yol gösterici bir aksiyon olarak bunu yapmanızı önemle rica etmekteyiz. Aynı zamanda kötü puan ve yorumlara sahip bakıcıların sistemden çıkarılması için en önemli etkenlerden bir tanesi de puanlar ve yorumlardır.


Ödeme ve Ücretlendirme

Bana Bırak üzerinden yapmam gereken bir ödeme var mıdır?

Ödemeleriniz Banabirak.com üzerinden İyzico güvencesi ile yapabilirsiniz. Evcil hayvan sahibi olarak ödemeyi yaptıktan sonra hizmet onay kodu sisteme girilene kadar İyzico altyapısında bekletilir, hizmet onaylandıktan sonra ise bakıcıya aktarılır.

Ödemeyi önce mi yoksa sonra mı yapmalıyım?

Hizmeti alabilmek için ödemeyi yapmalısınız. Rezervasyon oluşturduktan sonra bakıcı rezervasyonunuzu onaylar ve sıra sizin ödeme yapmanıza gelir. Bu noktada ödemeyi yaparak işleme devam edebilirsiniz.

Banabirak.com ödemelerden komisyon alır mı?

Bakıcıların sunmuş olduğu hizmet ücretinin %20'si komisyon olarak banabirak.com tarafından alınır. Bu ücret yalnızca bakıcılardan alınmaktadır.

Bakıcılara bahşiş bırakabilir miyim?

Bu konu da tamamen sizin inisiyatifinizde olan bir konudur. Hizmetinden memnun kaldığınız bakıcılara dilerseniz bahşiş verebilirsiniz. Dilerseniz de sitemiz üzerinde yapacağınız yorum ve puanlarla onlara online bahşiş bırakabilirsiniz :)

Ödeme bakıcı hesabıma ne zaman geçer?

Vermiş olduğun hizmet sonlandıktan ve onaylandıktan sonraki Çarşamba günü ödemen hesabına geçer. Hizmet ücretinin hesabına geçebilmesi için mutlaka banka bilgilerini girmiş olmalısın.


Güvenlik

Evcil hayvanımın güvenliği nasıl sağlanıyor?

Evcil hayvanınızın güvenliği (Bana Bırak’ın belirleyeceği bir süre boyunca ya da süresiz) bakıcıların üstlendiği bir konudur. Bu konudaki tüm düşüncelerinizi ve şüphelerinizi bakıcı ile konuşarak çözebilirsiniz. Eğer hala bakıcıya güvenemiyor ya da bir sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka başka bakıcılar ile iletişime geçerek daha doğru bir tercih yapmalısınız. Bu nedenle yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi bakıcılar ile yalnızca mesajlaşarak ya da telefonda konuşarak değil doğrudan yüz yüze görüşerek karar vermeniz aklınızdaki soruların daha kısa sürede yok olmasına yardımcı olacaktır.

Gezdirme işlemi sırasında bir sorun yaşanıyorsa ne olur?

Herhangi bir sorun yaşanmaması adına gezdirme işlemi öncesi bakıcı ile mutlaka iletişime geçin, görüşün ve konu ile ilgili kendisinden direkt olarak bilgi alın. Böylece gezdirme işlemi sırasında evcil hayvanınızın başına gelebilecek bir sorunda sizinle iletişime geçerek çözüm açısından daha hızlı aksiyon alınmasını sağlamış olursunuz.

Evcil hayvanımı bir gün boyunca emanet ettiğimde bakıcının neler yaptığını nasıl görebilirim?

Bakıcı ile her zaman iletişim halinde olmak endişelerinizi ortadan kaldıracaktır. Bu yüzden evcil hayvanınızın sizden uzak olduğu günlerde bakıcıdan bol bol fotoğraf paylaşmasını ve acil bir durumda direkt olarak sizinle iletişime geçmesini isteyebilirsiniz.

Evimde ya da belirlediğim lokasyonda yatılı kalan bakıcının bana herhangi bir sorun yaşatmayacağına nasıl emin olabilirim?

Bakıcıların sizin belirlediğiniz lokasyonda kaldığı hizmette onlara güvenmeniz gerekmektedir. Bu yüzden öncelikle bakıcı seçiminde dikkatli olmalısınız. Yorumlar ve puanları olumlu olan, daha önce yatılı deneyimi bulunan bakıcılar ile çalışmanız sizi daha güvenli hale getirecektir. Aynı zamanda eviniz ya da başka bir lokasyondaki önemli kuralları onlara aktarmanız da süreci daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır. Unutmayın ki Bana Bırak yalnızca bakıcı ve evcil hayvan sahiplerini bir araya getiren bir platformdur. Herhangi negatif bir olaydan sorumlu tutulamaz ancak yaşanabilecek negatif olaylar sonrasında ilgili bilgileri hukuk çerçevesinde ilgili mercilere iletmekle her zaman yükümlüdür.

Bakıcı evinde ya da belirlediği lokasyonda yatılı kalan evcil hayvanıma bir zarar gelmeyeceğine nasıl emin olabilirim?

Bakıcıların sizin belirlediğiniz lokasyonda kaldığı hizmette onlara güvenmeniz gerekmektedir. Bu yüzden öncelikle bakıcı seçiminde dikkatli olmalısınız. Yorumlar ve puanları olumlu olan, daha önce yatılı deneyimi bulunan bakıcılar ile çalışmanız sizi daha güvenli hale getirecektir. Aynı zamanda eviniz ya da başka bir lokasyondaki önemli kuralları onlara aktarmanız da süreci daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır. Unutmayın ki Bana Bırak yalnızca bakıcı ve evcil hayvan sahiplerini bir araya getiren bir platformdur. Herhangi negatif bir olaydan sorumlu tutulamaz ancak yaşanabilecek negatif olaylar sonrasında ilgili bilgileri hukuk çerçevesinde ilgili mercilere iletmekle her zaman yükümlüdür.

Bakıcılar neye göre seçiliyor? Onay sürecinden geçiyor mu?

Bakıcılar onaylanmadan önce Bana Bırak tarafından istenilen belgeleri ve bilgileri sunmak zorundadır. Geçerli bir telefon ve mail adresinin yanı sıra bilgilerinin doğru olduğunu da beyan etmek durumundadır. Aynı zamanda onaylanmadan önce geçmiş kontrolünü yapma hakkını Bana Bırak kendinde saklı tutar. Herhangi bir sebepten dolayısı sicili bulunan bakıcıların sistemden koşulsuz bir şekilde çıkarılma hakkını da yine saklı tutar.

Aldığım hizmet sırasında evcil hayvanıma bir zarar gelirse ne yapmalıyım?

Öncelikle yaşadığınız sorunla ilgili resmi mercilere başvurmanız ve ilgili işlemleri başlatmanız gerekmektedir. Sonrasında yaşanan konu ile ilgili bilgiyi mutlaka bize [email protected] adresi üzerinden iletmelisiniz. Bana Bırak yalnızca bir listeme servisi olduğu için doğabilecek herhangi bir aksama ya da sorundan sorumlu değildir. Evcil hayvanınıza zarar geldiğinde yürütmek isteyeceğiniz süreçte Bana Bırak mahkemeler tarafından istenilen bilgileri hukuki çerçeve içerisinde iletmekle yükümlüdür.